אות הוקרה ע"ש חוה בר גיורא ז"ל

אות ההוקרה על שם חוה בר גיורא ז"ל -
תוענק לפיזיו בעלי מסירות, מצוינות ומקצועיות גבוהה.


במהלך החודש האחרון קבלנו מכם הפיזיותרפיסטים עשרות המלצות מרגשות ומפתיעות,
המלצתם על הקולגות שלכם באופן מעורר השראה.

זכינו לגלות עוד עוד פיזיותרפיסטים ופיזיותרפיסטיות שנותנים מעצמם בצורה יוצאת דופן.

ועדת המלגה ע"ש חוה בר גיורא ובני משפחתה בחרו להעניק השנה את האות לשתי פיזיותרפיסטיות:


אדר קליין
היחידה לטיפול תומך, מגדל האשפוז שיבא, תל השומר

ההמלצה:
אדר קליין פועלת לקידום טיפול הפיזיותרפיה במטופלים עם רקע אונקולוגי בכלל, ובמטופלים המוגדרים "פליאטיבים" בפרט, במספר מישורים. מעבר לכך שהפעולות שלה משפרות את הטיפול שמטופליה מקבלים, הן גם מקדמות את הנושא בהיבטים מקצועיים רחבים יותר והיא מהווה דוגמה למצוינות מקצועית. אדר תומכת נלהבת בקידום אורח חיים פעיל, במסגרת פרויקטים שונים בקרב האוכלוסייה האונקולוגית – מאושפזים, מחלימים, מסגרת אמבולטורית וטיפול פליאטיבי.
מטופלים רבים השתתפו בפרויקטים השונים ונהנו ממסירותה המקצועית לאורך השנים.


במסגרת עבודתה כפיזיותרפיסטית במגדל האשפוז בשיבא, אדר יזמה והעבירה קבוצות פיזיותרפיה במחלקה האונקולוגית. בהמשך, היתה אחראית לצירוף פיזיותרפיסטים ופיזיותרפיסטיות נוספות לפרויקט, ודאגה להמשכיותו במחלקה. כמו כן, אדר השתתפה בפרויקט "צעדים לאיכות חיים" של האגודה למלחמה בסרטן ובסדנות פיזיותרפיה במסגרת מרפאת מחלימים.

בשנה האחרונה, בעקבות עבודת שטח משותפת של צוות הפיזיותרפיה, שאדר מהווה חלק ממנו, נפתח תקן פיזיותרפיה חדש ביחידה לטיפול תומך  (פליאטיבי), וניכר שמתגברת ההכרה בחשיבות מקצוע הפיזיותרפיה במסגרת הטיפול במחלקה. אדר נבחרה לאייש את התקן.
בנוסף, אדר השתתפה בהקמת המרפאה הראשונה בארץ לפיזיותרפיה אונקולוגית, הנותנת מענה למטופלים ומטופלות בכל שלבי מחלת הסרטן.
במסגרת מרפאת הצעירים (Shop Stop One Sheba(SHOSS ,אדר מייצגת את מקצוע הפיזיותרפיה על גווניו השונים כחלק ממרפאה יועצת מולטי-דיסציפלינארית.
תחת תפקידים אלה, אדר גם מספקת יעוץ מקצועי לקולגות בבית החולים, כאשר מטופלים עם רקע אונקולוגי או פליאטיבי מגיעים למחלקות בהן הם עובדים. בתפקידה כמדריכה קלינית בהכשרת סטודנטים לפיזיותרפיה, אדר מטמיעה תכנים מהתחום האונקולוגי והתחום הפליאטיבי באופן מדורג ונגיש. היא מספקת לסטודנטים חשיפה ראשונה לשדות אלה בצורה רגישה ומפוכחת, ומעשירה את חווית הלמידה שלהם. 

מלבד פעילויותיה כעובדת בית חולים ומדריכה קלינית, אדר משתתפת בקבוצות עניין מקצועיות לקידום התחום האונקולוגי והתחום הפליאטיבי. בקבוצת העניין האונקולוגית מטעם העמותה לקידום הפיזיותרפיה,
אדר נוכחת במפגשים באופן פעיל; בימים אלה, היא עומלת על כתיבת מצגת גנרית לשימוש חופשי של קולגות על פיזיותרפיה בטיפול אונקולוגי; והיוותה חלק משמעותי ביוזמה שננקטה מול מוסדות האקדמיה לקידום הטמעתם של תחומים אלה בתוכנית הלימוד לתואר ראשון בפיזיותרפיה. בקבוצת העניין הפליאטיבית הארצית מטעם משרד הבריאות, אדר השתתפה בכתיבת מצגת גנרית על פיזיותרפיה בגישה הפליאטיבית, כדי להפוך את התחום לנגיש לקולגות בכל הארץ. לסיכום, לאחר שמסתכלים על פועלה של אדר למען אוכלוסיות מהתחום האונקולוגי והפליאטיבי ולקידום מקצוע הפיזיותרפיה בתחומים אלה, נקל לראות שמדובר בפיזיותרפיסטית מקצועית, מסורה ומעוררת השראה. 

מאיה פרנקל - 
אחראית פיזיותרפיה, מחלקת שיקום נוירולוגי, בית לוינשטיין

ההמלצה:

מאיה עובדת ותיקה, מסורה, משקיעה את כל מרצה וכוחה לקידום ושיפור המחלקה לפיזיותרפיה מכל הבחינות והרבה מעבר לשעות העבודה.
מבחינת הצוות אותו מנהלת - מאיה מובילה אותם לעשייה ולמקצועיות. יודעת להגיע לכל אחד בדרך שלו, קשובה לצרכים. יודעת להתגמש וגם לדרוש והכל נעשה בנועם וכבוד הדדי.

מבחינת המטופלים במחלקה ומשפחותיהם - מאיה תמיד נותנת מענה באנושיות, רגישות, במקצועיות, ותמיד תהיה אוזן קשבת מאיה מכירה את כל המטופלים, ודואגת שיקבלו טיפול הכי טוב שיש.

מבחינת פרויקטים לרוחב המחלקה לפיזיותרפיה - מאיה שותפה בפרויקטים רבים שמטרתם לקדם ולשפר את מקצועיות המחלקה לפיזיותרפיה ובפרט את תחום השיקום הנוירולוגי אותו מובילה בדומיננטית. לדוגמה: שותפה בפרויקט מחוץ לקופסא שהוקם ב מטרת פרויקט זה לצאת מפרדיגמות הניהול הקיימות כדי לנצל משאבים ולקדם את הטיפול הניתן למטופלים.
מתחילת הפרוייקט מאיה דומיננטית מאוד בקידום תהליכים, וביניהם הקמת חדר טכנולוגיות לשירות המטופלים הפיכת בריכה, הידרותרפיה והליכה בלוקומט לתחנות שבהן מטופלים יכולים להתאמן לאורך עדכוני ידע – מאיה שוקדת על הטמעת מידע עדכני בשדה הקליני. לדוגמה: שותפה בהטמעת הידע - translation Knowledge כל שעות הפעילות. מבחינת Therapy Movement Induced - Constraint, האקדמי הקיים בנושא שיקום ג״ע בשיקום נוירולוגי- קידום פרויקט טיפול בג״ע בבית לווינשטיין, הטמעת פוגל מייר מאיה גם מקפידה להכניס כלי מדידה סטנדרטיים לשיקום כגון בדיקת בית"י (בדיקת תפקוד יומיומי).
למאיה חשוב מאד להכניס כלי מדידה שיהיה GRASPו רגיש לשינויים במצב התפקודי של המטופלים. ביחד עם נאוה אקשטיין, שיצרה את המבחן הביתי וד"ר סילבי פרנקל-טולדו, ערכו מחקר שבודק את התכונות ואף רגיש ממנו באוכלוסייה FIM הפסיכומטריות של הבית"י בחולים עם פגיעות מוחיות בשלב התת חריף. בין השאר, נמצא שהבית"י תקף בהשוואה למדד המקובל - זו. בכנס השיקום האחרון בפורטוגל הציגו פוסטר בנושא ואף כתבו מאמר שפורסם באחד מהג'ורנליים הבינלאומיים בשיקום. 

מבחינת קידום בריאות העובד מאיה מקדמת ומובילה קבוצות פילאטיס לעובדים, בזכות הנחישות והדבקות במטרה שלה ישנן כיום חמש קבוצות מלאות.
גם במהלך הקורונה והסגרים, מאיה המשיכה להעביר לעובדים שיעורים מידי שבוע בזום וכל זאת בהתנדבות מלאה, העיקר שלא יפסיקו לזוז. לקבוצה זאת בזום אף הצטרפו עובדים נוספים ובני ,משפחותיהם. יוזמה זו תרמה לשיפור בריאותם ומצב רוחם של כל המשתתפים בתקופה הקשה של הקורונה. בשנה שבה מאיה יצאה לחלת בשל סיבות אישיות התנדבה להעביר שיעורי פילאטיס במרכז ךניצולי שואה.

באופן כללי למרות עבודתה האינטנסיבית והשוחקת כאחראית מחלקה, מאיה עסוקה תמיד בקידום פרוייקט לרוחב המחלקה, נרתמת בהתלהבות וסוחפת אחריה את הדור הצעיר. לסיכום, מאיה ניחנה בכושר מנהיגות, יוזמה, חריצות, אחריות ויותר מהכל אנושיות ולבביות שכל כך חשובים במקום עבודתנו ובמקצוע הנפלא שלנו. העבודה עימה תמיד נעימה. היא מתגייסת לעזור תמיד ולכולם. בית לוינשטיין והמקצוע זכה במאיה כעובדת!
עבור לתוכן העמוד