דלג על חיפוש
דלג על חיפוש
סגירה

עדכון מאבק משבר ההתנסויות

 

אנחנו רוצים לעדכן וגם לחזור קצת על הרקע, בצורה תמציתית וברורה, כדי שכולם יבינו במה מדובר. 

למרות שצריך להיות קצר, כדי שאפשר יהיה להבין, אין ברירה כי היריעה לא קצרה ומסובכת. 

רקע  

 2007  - במסגרת הפעילות השגרתית של המל"ג התקיימה בדיקה ע"י וועדה בינלאומית (בינדר מקלאוד)  של 4 החוגים שפעלו. בין יתר המסקנות שעלו מהבדיקה צוין במפורש שאין מספיק מקומות הדרכה והומלץ לצמצם את מספר הבוגרים ב-10% למעט יותר מ-200.

 הדו"ח אומץ על ידי המל"ג.  

2010 - בעקבות דו"ח בינדר-מקלאוד הוקמה על ידי המל"ג  וועדת פיינרו לבדיקת ההכשרה בכל מקצועות הבריאות. וועדה זו המליצה לא לפתוח תוכניות חדשות עד 2015 .

דו"ח אומץ על ידי המל"ג.

למרות זאת, אושרה התוכנית בצפת  דבר שהוביל לכך שבארץ 300 תלמידים.

2013

המל"ג מאשר את פתיחת התוכנית בקרית אונו. בעקבות הפתיחה בישראל 350 סטודנטים.

בניגוד להחלטות ולהמלצות הוועדות שהמל"ג הקים ואימץ.  

בעקבות ביטול כנס המעסיקים והידיעה שגם חוגים אחרים מתכוונים להגדיל מספר הסטודנטים, בעקבות אישור אונו, קמה מהומה, האיגוד הודיע על הקפאת ההתנסויות, הסטודנטים על השבתת הלימודים ואף על כוונה לתבוע את ראשי האוניברסיטאות. 

באותה תקופה המל"ג ומשרד הבריאות מינו את פרופ' דביר לבדוק את תמונת ההתנסויות. עם סיום עבודתו של פרופ' דביר הוא קיבל הודעה שמינוי מבוטל כיוון ש"נגוע בניגוד עניינים". הדו"ח הובא לידיעת הגורמים השונים.

בעקבות הקפאת ההתנסויות ושביתת הסטודנטים הוחלט להקים "וועדת מומחים" שתגבש המלצות לפתרון בעיית ההתנסויות.

דו"ח המומחים -  המליץ לצמצם מספר סטודנטים ל-220, לסגור את קרית אונו בגלל שקיבלו אישור שלא כדין ותוך הצגת "מצג שווא" ומכיוון שיפגעו אנושות ביכולת החוגים הקיימים לקיים את הלימודים. הוועדה גם המליצה להסדיר את שכר ההדרכה, אחידות בתשלום, להסדיר את ההתקשרויות עם הארגונים ועוד ועוד. הדו"ח הראה מצב עגום מאוד של ההכשרה הקלינית ופגיעה קשה בסטודנטים הן מבחינת הלימודים והן מבחינה כלכלית.

בשלב זה העמותה יצרה קשר עם משרד עורכי דין "אליעד שרגא" מתוך הערכה שהתהליך יסתיים בבית משפט.

  

הפארסה של המל"ג

דו"ח המומחים  הוגש לוועדת המשנה הממונה על המקצועות הפרא-רפואיים במל"ג. וועדת המשנה אימצה את ממצאי הדו"ח והמלצותיו ואף הביעה מחאה על התנהלות אונו בתהליך.

השלב הבא – מליאת המל"ג. זו החליטה לקבל את הדו"ח מלבד ההמלצה לסגור את אונו ונתנה להם הזדמנות נוספת להוכיח שיש להם מקומות התנסות (לאחר 3 גרסאות שהוצגו למומחים ונמצאו לא מספקים ו"מצג שווא).

השבוע הוציא המל"ג מכתב לחוגים הקיימים בה הוא  תובע מהם להגיש תוכנית התנסויות הכוללת התחייבות להדרכה  קלינית בשנת הלימודים הבאה, כולל פרוט שעות ומועדים מדויקים וחוזים חתומים עם מקומות ההתנסות  ועוד. 

שימו לב: הדרישה מופנית רק לחוגים הקיימים!!!  בעוד אונו נדרשים רק להביא מכתבים, שמאחורי חלקם אין ולא כלום, ועדיין לא הוכיחו שיכולים לספק התנסויות לכלל הסטודנטים שלהם.

הפעולות שלנו 

האיגוד הודיע שלא ניתן להדריך את כל הסטודנטים ורק אחד יתקבל בכל מקום. רבים לא הבינו למה אחד ולא הקפאה מלאה . הייתה לכך סיבה מצוינת שזה לא המקום לפרטה.  

האיגוד יוצא לתהליך של סכסוך עבודה. 

העמותה החלה את ההליך שבסופו פניה לבג"ץ. 

הסטודנטים משביתים את הלימודים בחלק מהימים ויפגינו מול ביתו של שי פירון. 

אונו ממשיכים להתקשר ולמצוא מקומות התנסות, כולל הבטחות כאלו ואחרות למי שייתן להם מכתב התחייבות.

 

שימו לב: בכל התהליך , שבסופו של דבר עוסק בהדרכה שאנחנו מבצעים , המל"ג  לא חושב שצריך שנציגי הפיזיותרפיה יהיו חלק מהעניין, מסרב להעביר אלינו דוחות או מסמכים, מסרב להזמין את נציגי המקצוע לדיונים. ממכתבם האחרון עולה התייחסות של "סחורה העוברת לסוחר" שבא יעשה שימוש על פי הנחייה של המל"ג  בבחינת היינו עובדים שלהם.  

שימו לב: באישור אונו יש חציית קוו ערכית בה משאב לאומי – הפיזיו העובדים במוסדות הממשלתיים והציבוריים יקבלו שכר גם עבור עבודה לגורם פרטי. 

וברקע כמה עובדות: 

הסטודנט היחיד שבטוח לא יסיים התנסויות בזמן לגשת לבחינה הבאה לא יעשה כן בגלל מקום התנסות שביטל וחוסר יכולת למצוא לו מקום חילופי. לא בגלל השביתה. 

הרבה בוגרים צעירים לא מצאו עבודה או שמצאו עבודה חלקית. יש מי שמבקשים להתנדב כדי לרכוש ניסיון. 

לא תיתכן הכשרה קלינית ללא שיתוף פעולה שלנו!  לא במהלך הלימודים, לא לאחריו, לא בכל דרך שהיא. להבדיל ממקצועות אחרים שעברו תהליך של הצפה בתוכניות לימוד , זה בידיים שלנו.  ההרס של ההכשרה הקלינית ובהמשך הצפת השוק הם לא איום עתידי  – הם כאן. אם אנחנו לא נהיה נכונים למאבק קשה, בו כולנו נדרש  כל פעם למחיר לא פשוט, בו יופעלו לחצים עצומים, בו יהיו התקוטטויות , גם פנימיות לעיתים, בו נדרש , לראיה לטווח רחוק,  לאורך רוח , להתגייסות, לתמיכה וקולגיאליות כלפי מי שמוביל את המאבק. בו כולנו נצטרך לנקוט בצעדים לא קלים לנו בכל היבט אפשרי.  

עמיתים נכבדים,  אין ספק שזו שעת מבחן לכולנו.  צריך להסתכל מסביב ולראות מה קרה למי שהיה במצב הזה. זה לא מאבק של שבועיים-שלושה אבל זה מאבק שלא ניתן להפחית בחשיבותו – זה מאבק על עתידו ודמותו של המקצוע שלנו. זה מאבק בו אנחנו לוקחים אחריות ולא מאפשרים להרוס את מה שבנינו לאורך שנים: מערכת השכלה גבוהה איכותית, מערך הדרכה מסור ושדה קליני מעולה. זו שעת מבחן עבורנו בה אנחנו נדרשים להאבק כדי להציל את המקצוע שלנו. 

אנא תלו בלוח המודעות, קראו בישיבות הצוות, הפיצו לעמיתים, תתגייסו.  

 

עבור לתוכן העמוד