דלג על חיפוש
דלג על חיפוש
סגירה

תום שנת המס 2023

פיזיותרפיסט.ית יקר.ה

שנת המס 2023 קרבה לסיומה וזה הזמן להיערך ולבדוק שבוצעו הפעולות הבאות:

 1.  גבייה וחובות שגבייתם מוטלת בספק:
  מומלץ לבחון אילו לקוחות טרם הסדירו את חובם? ובעבור אילו מכירות טרם גביתם את התשלום?
  בדקו היטב את רשימת החובות הפתוחים ובצעו ריכוז של הגבייה.
  במידה וגביית החוב מוטלת בספק ניתן בתנאים מסוימים להכיר בהוצאה. זו הזדמנות לעבור גם על צד הספקים ולוודא כי התמחור סביר, או שמא ניתן להתייעל ולעבור לספק אחר בעלות נמוכה יותר ובתמורה גבוהה יותר.

 2. תקרת עוסק פטור (היבט מע"מ): לעוסקים הפטורים מבינכם, וודאו כי אינכם חוצים את תקרת העוסק פטור העומדת על סך הכנסות של 107,692 ₪.
  יש לציין כי מענקי המלחמה והכנסה ממשכורות אינם נכללים בתקרת העוסק פטור.

 3.  תשלומי מקדמות על חשבון מס צפוי שנת 2023 (היבט מס הכנסה):
  רצוי לערוך חישוב מס משוער,ולבצע תשלום ההפרש בין המס ששולם כמקדמות שוטפות (אם בכלל) לבין המס הצפוי וזאת על מנת להימנע מהריבית וההצמדה על החוב. 
   
 4. א. הסדרת חובות לביטוח לאומי:  נישומים בעלי חובות לביטוח לאומי ו/או שהיקף ההכנסות גדל באופן משמעותי אל מול שנת המס הקודמת יש להסדיר בהקדם את חובות המקדמות לביטוח הלאומי וביטוח הבריאות. 

  ב. נשים  בהריון - כאשר מבוטחת בהיריון מקבלת דרישה לתשלום דמי ביטוח, לדוגמה בעת שינוי סוג לעובדת עצמאית או לאחר הגדלת מקדמות, מומלץ לשלם את הדרישה מיד -זאת כדי שהגמלה לא תישלל בחלקה או במלואה, עקב פיגור בתשלום דמי ביטוח לפי סעיף 50 לחוק לעניין עצמאיות.
  חשוב להזכיר כי רק מי שמשלמת דמי ביטוח כעובדת עצמאית לפי ההגדרה בחוק הביטוח הלאומי זכאית לקבל דמי לידה על הכנסותיה כעצמאית.
  נשים שמשלבות עבודה כשכירה וכעצמאית שאינה עונה להגדרה תהא זכאית לדמי לידה על המשכורת כשכירה בלבד.

 5.  מימוש השקעות בשוק ההון כנגד הפסדים: יש לבחון מימוש ההשקעות הפסדיות כנגד קיזוז מול הרווחים שנצברו על מנת להקטין את חבות המס.

 6. הפקדות לקרן השתלמות ופנסיה לעצמאים - בצעו את ההפקדות עד לתום שנת המס 2023 על מנת להנות מההטבות השונות. 

 7. מעבר מעוסק פטור לעוסק מורשה או מעבר מעוסק מורשה לחברה בע"מ - קיימים כמה וכמה קריטריונים וסיבות מגוונת לביצוע המעבר בעיקר מעוסק מורשה לחברה בע"מ. מעבר מעוסק פטור לעוסק מורשה יכול שייתבצע מכורח חציית תקרת עוסק פטור או משינוי סיווג.

 8.  התייעלות ואוטומציה: בדקו האם יש באפשרותכם לייעל את אחד מהתהליכים שמבוצעים כרגע בצורה מסורבלת או ידנית (הפקת הצעות מחיר, הפקת חשבונית מס/קבלה, סליקת התשלום, ביצוע הזמנה, מערכת ניהול תורים, פרסום אינטרנטי, רכישת מערכות מחשוב מתקדמות וכו') בכל עסק ניתן לבצע תהליכים בצורה ממוכנת ויעילה יותר. בצעו את ההשקעה עד תום שנת המס על מנת שנקזז את המעמ ובמידה ומדובר ברכוש קבוע ההוצאה היחסית תוכר במלואה בשנת 2023. 

 9. מענק לעסקים "חרבות ברזל" - 
  יש לבצע בדיקה על היקף הפגיעה ולהגיש בקשה לרשות המיסים.
  קיימת ירידה במחזור העסקאות לצורך קבלת המענק נדרשת ירידה במחזור העסקאות של מעל 25% לדיווח חד חודשי או 12.5% לדיווח דו חודשי בחודשים אוקטובר
  ללינק למענק חרבות ברזל והסברים - לחץ כאן

 10. מענק עבודה שלילי – לבעלי הכנסות נמוכות קיימת זכאות למענק עבודה שליל. לבדיקת זכאות ליחצו על הקישור מענק עבודה שלילי

 11. קיזוז תשלומי שכר דירה כנגד הכנסות משכר דירה - במסגרת חוק ההסדרים לשנים 2023 ו־2024, הוראות סעיף 122 לפקודת מס הכנסה , לפיו דמי שכירות שהפיק יחיד מהשכרת דירתו היחידה רשאי לנכות מההכנסה את סכום דמי השכירות ששילם באותה שנה עד לסכום ההכנסה מדמי שכירות או 90 אלף שקל, לפי הנמוך מבניהם. הוא יחויב במס בשיעור של 10%. תחולת ההקלה החל משנת המס  2023, במילים פשוטות החל משנת המס 2023 ואילך, יחידים המשכירים את דירתם היחידה בישראל ושוכרים דירת מגורים אחרת תחתיה לצורך מגוריהם, יוכלו לנכות משכ"ד המתקבל אצלם את הוצאות שכ"ד שמשלמים, ורק על היתרה ישלמו מס בשיעור 10% עפ"י סעיף 122 לפקודה.

המסמך הוכן על ידי ליאב נופרבר משרד רואי החשבון NoFcpa
המשרד מטפל במגוון רחב של עצמאיים וחברות, נשמח לסייע ולייעץ בכל סוגיה שהיא.ליאב נופרבר, משרד רואי חשבון 
NoFcpa   052-8631986  
 

עבור לתוכן העמוד